Corti Brothers samling drog höga bud på online-auktion

26 flaskor sällsynt whisky gav 620 000 kronor.

År 1947 öppnade bröderna Frank och Gino Corti en livsmedelsbutik i Sacramento. Tre årtionden senare, med Franks son Darrell vid rodret, gick bröderna Corti i spetsen för en gourmetrevolution. De importerade bland annat färsk vit tryffel, balsamvinäger och San Marzano-tomater på burk – alla sågs som exotiska matvaror i 1970-talets Kalifornien.

Darrell Corti är även väldigt förtjust i whisky från Gamla världen, och under en nedgång på marknaden under 1980-talet köpte han flera fat med skotsk whisky från ikoniska destillerier som Clynelish och Macallan. Han kontaktade Aberdeen-baserade R.W. Duthie Co. för buteljering innan han importerade whiskyn och sålde den under familjenamnet. Under åren blev de här eftertraktade flaskorna kända som Duthie for Corti.

I februari i år listade en skotsk online-baserad auktionssida världens största privata samling med sällsynt Corti Brothers-whisky. 26 flaskor, som tidigare tillhört en whiskyentusiast i England, auktionerades ut individuellt och inbringade totalt 620 000 kronor från nio olika budgivare.

Bland auktionens höjdpunkter märktes en 21 år gammal Clynelish för 94 000 kronor, en 22-årig Old Bowmore buteljerad 1964 för 41 000 kronor samt en Springbank från 1958 buteljerad 1983 för 37 500 kronor.

Skriven av
Mer från Robb Report

230 fot: Heesen Galactica Super Nova

Läs mer